Rozhovor s K. Štěpánkovou

Divadlo je magie

Rozhovor s letošní patronkou festivalu Sbírka motýlů, herečkou Klárou Štěpánkovou, vedla Zdenka Sokolíčková.

1) Jakou máš vazbu k Vysočině, respektive k Novému Městu na Moravě?

Nové Město na Moravě má pro mě opravdu zásadní význam, neboť kde bych se jinak narodila? J Vysočina je pro mě domov, vždy se sem ráda vracím, stále tady žijí moji rodiče a je příjemné potkávat lidi, které znám od malička.

2) Jak jsi se dostala k divadlu a co pro tebe znamená?

S oblibou říkám, že mě k divadlu dovedla má sestřenice, díky které jsem zjistila, že existuje něco jako dramaťák, kam jsem hned začala chodit a trávila tam veškerý volný čas. Po gymplu jsem se dostala na DAMU a dva roky po DAMU jsem si uvědomila, že chci opravdu hrát divadlo. Divadlo je magie, radost, vzrušení, zážitek z předávání, ze sdílení.

3) Co čeká na Sbírce motýlů diváky tvého monodramatu Psáno do písku?

Psáno do písku hrajeme v Západočeském divadle Cheb od podzimu 2013, každé dva roky uvádí naše divadlo monodrama, které má premiéru v rámci přehlídky Divadlo jednoho herce. Tentokrát padla karta na mě a okamžitě mě napadlo zpracovat život Laďky Kozderkové. Tamara Pomoriški napsala hru, která velmi poeticky, kaleidoskopicky zpracovává Ladčin život. Laďku Kozderkovou si diváci asi nejvíce pamatují jako listonošku z Trháku, památná je i její televizní scénka Techtle mechtle. V představení vystupuje můj klavírista, zpíváme spoustu písniček z jejího repertoáru. Nejde ale jen o hudební čísla, písně posunují a dotvářejí děj představení. Při zkoušení jsme se s režisérem Jirkou Seydlerem seznámili i s Janem Hergetem, který o Laďce napsal životopisnou knihu Lady muzikál. Jinak monodrama je pro herce těžký žánr, ale jsem moc ráda, že jsem si ho mohla vyzkoušet.

Zaujala vás Klára a její monodrama o Laďce Kozderkové? Festival Sbírka motýlů 2014: Člověče, po(us)měj se koná v termínu 29. – 31. května, tak se na vás těšíme!