Možná něco z Vašeho života

S Petrem Vaňkem, divadelním a filmovým hercem, rodákem z NMnM, který letos vystoupí na festivalu Sbírka motýlů v sobotu 11. června, vedla rozhovor Zdenka Sokolíčková

Letos do NMnM přijedeš s divadelní hrou 8 GB tvrdýho porna. Představení se inzeruje jako intimní komedie o lidech, kteří se neumí odhalovat. V čem je hraní v komedii jiné/těžší než ve vážné hře?

Některé komedie fungují tak prudce, že je Vaše bránice v nekonečném orgasmu smíchu. Těmito typy komedií by se daly vyvolávat porody. Osobně mám raději ty, v kterých je možné některé momenty udělat citlivěji. Najednou je Vám z toho až úzko. Něco Vám to připomene. Možná něco z Vašeho života. Je to setina, která dá komedii jiný rozměr. Ale někdy je zapeklitě těžké se udržet a nevtrhnout do tohoto místa s cílem pobavit ještě víc. Ale v tom je zase ta krása živého divadla. Diváci reagují někdy na úplně jiných místech, někdy vůbec a herec z toho může být zmaten. Kapku do toho šlápne, aby prozkoumal jestli obecenstvo ještě nespí. Ale zrovna na tom místě, které mohlo být právě citlivější.

Pociťuješ na svém osobním životě nějaké důsledky dnešní všeobecné neschopnosti navazovat vřelé mezilidské vztahy a potřeby neustále prchat do virtuálních světů?

V lednu jsme vyrazili se ženou do Kalifornie za kamarádama. A to co je vidět u nás v dopravních prostředcích, kavárnách –  obličeje nalepené na obrazovky telefonů, bylo tam 100x intenzivnější. Mobily řídíly automobily, po chodnících chodily rodiny, zabořené do mobilů. V restauraci, prostě všude. Ta uzavřenost do světa elekroniky je hrůzostrašná. Vytrhne nás jenom něco extrémního, čeho jsme se stali zrovna součástí. A rychle to musíme natočit a sdílet! A lajkovat! Nemám to rád. Proto jsem zrušil facebook. Zatím ne celosvětově, ale pouze svůj profil. Moje závislost překročila určité hranice. Mám raději kontakt z očí do očí, potkávám a povídám si s lidmi. Kde? Třeba přes skype 🙂

Tvou partnerkou v představení je Anna Polívková. Je to poprvé, co se na divadle potkáváte? Jak se vám spolu hraje?

Je to už 3., možná i 4. projekt, u kterého se s Aničkou potkáváme. Známe se dlouho, ale aby nám někdo nabídnul hraní lidí, kteří se do sebe zamilují?? Tak to tu ještě nebylo. Kvůli rolím jsme museli přibrat a zošklivět. Velká výzva! Anička je skvělý člověk i herečka, mě moc těší tato možnost se znovu potkat. Děkujeme divadlu Letí!

Který projekt, na kterém teď pracuješ, tě nejvíc baví a naplňuje?

Minulý rok jsem si říkal, že bych rád vyzkoušel něco nového. Něco co jsem ještě nedělal. Nezávisle na tomto přání jsem začal navštěvovat hodiny zpěvu u kamarádky Pavly Fendrichové. Koncem května mi řekla, že se chystá konkurz do streetchoru do Bernsteinovy Mše, kterou připravuje Vojta Dyk.Tak jsem jí řekl, že to bude určitě krásný a jesti můžeme pokračovat v tom, co jsme dělali doposud. Nakonec mě přesvědčila, že to bude zajímavá zkušenost se na konkurz připravit. Dohodli jsme se, že od toho nebudeme nic čekat. Dlouho jsem nebyl tak nervozní, jako když jsem na konkurzu stál. Nyní probíhají závěrečné týdny zkoušek a 6. března bude premiéra neuvěřitelného hudebního projektu. Těší mě, že můžu být jeho součástí. Přistupuji k tomu s veškerou pokorou a chutí se učit něco nového. Je to neskutečně nádherná dřina, která mě provází poslední třičtvrtě rok. A takových věcí se tento rok děje víc. A proto se nebojte a vyšlápněte si za svými sny! Ať se i Vaše nejtajnější sny stanou skutečností! HALELUJA !